Bieszczady 2013 Dzień 1
BIESZCZADY
9-12 maj 2013
Organizatorem i przewodnikiem duchowym pielgrzymki do Bieszczad był ks. Mgr Władysław Kolorz, a inicjatorem Maryla Marcinkowska. Pielgrzymka przemierzała szlak przez Beskid Wyspowy do Bieszczad, do ich samego serca, co cerkwi św. Paraskewii z cudowną ikoną matki Boskiej Łopiańskiej. Pielgrzymka szła także drogą kapliczek pokazanych na patchworkach Maryli, które były prezentowane na kilku wystawach – i tak, od kapliczki we wsi Szyk do kapliczki zakapiorów w Cisnej. Atmosfera modlitwy i codzienna Msza św. Była oprawą pielgrzymki prowadzonej przez ks. Władysława.
Dzień 1 – 9 maja 2013
Wieś Szyk – zabytkowy kościół i kapliczki.
Pasierbiec – Sanktuarium Matki Boskiej Pocieszenia, Droga Krzyżowa.
Limanowa – Bazylika Matki Boskiej Bolesnej.
Nowy Sącz-Zawada – kościół Matki Boskiej Bolesnej.
Nowy Sącz – spacer przez Rynek, nawiedzenie bazyliki Św. Małgorzaty i kościoła Św. Ducha.
Zamek Kazimierza Wielkiego
Lesko – pensjonat w zamku Kmitów.
1. Wieś Szyk – niewielka wioska w Beskidzie Wyspowym w powiecie limanowskim.
W centrum wsi stoi piękny drewniany kościółek p.w. św. Barbary i św. Stanisława Biskupa, zbudowany w I połowie XVI w., w tradycji późnogotyckich kościołów Małopolski, w późniejszych latach (ok. 1633r.) przebudowany.
Powstał z fundacji rycerskiej, pierwotnie jako kaplica, potem dobudowano nawę główną. Budowla jest kryta gontem, orientowana, konstrukcji zrębowej. Dach siodłowy wsparty na jednej kalenicy, zwieńczony barokowa sygnaturą. Wieża konstrukcji słupowej z ok. 1632r. z nadwieszona izbica. We wnętrzu najciekawszym elementem jest późnogotycki obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem namalowany na desce, z I połowy XVI w. Obraz ten stworzony najprawdopodobniej przez Stanisława Samostrzelnika, cystersa z Mogiły, jest jednym z najciekawszych przykładów małopolskiego malarstwa gotycko-renesansowego. Ponadto są tu XVIII-wieczne obrazy św. Antoniego i Wawrzyńca w rokokowych ołtarzach bocznych. Zwracają uwagę rokokowe organy i ambona, cennym zabytkiem jest kamienna, renesansowa chrzcielnica z 1585r., z herbem Półkozic. Portal wejściowy jest zamknięty ozdobnym łukiem w kształcie tzw. oślego grzbietu. Obok kościoła drewniana plebania, organistówka i zbudowania gospodarcze z przełomu XIX i XX w.
W Szyku znajduje się kilka ciekawych kapliczek:
- Kapliczka na Plebańskiej Górze, zwanej tez „Zamczyskiem”, powyżej kościoła, na miejscu domniemanego grodziska. Wybudowana wg tradycji w 1863r. dla uczczenia bohaterów powstania styczniowego. W środku Chrystus Upadający pod Krzyżem. Jego trzeci upadek miał symbolizować trzy rozbiory. W tradycji miejscowej funkcjonuj podanie o podziemiach pod kaplicą, w których powstańcy i konfederaci barscy mieli składować amunicję.
- Kamienna kapliczka przy drodze Jodłownika z przełomu XVIII i XIX w., pomiędzy dwoma kilkusetletnimi lipami, wedle tradycji wystawiona jako akt ekspiacji miejscowego dziedzica za jego nieślubny związek z wiejską dziewczyną.
Wewnątrz piękna rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Kapliczka opiekują się państwo Drożdżowie. Była ulubionym tematem rysunków prof. Wiktora Zina.
W poszukiwaniu tej docelowej kapliczki trzeba było rozpytywać miejscowych. Znaleziona, nie prezentowała się tak, jak na rysunku prof. Zina i na patchworku Maryli. Odarta z ozdób barokowych, kwiatonów i spływów, okradziona z rzeźby Matki Bożej, przykryta dachem z blachy, zamknięta drzwiami skleconymi z desek, była smutnym przykładem okaleczenia. Tylko lipy ścisnęły ją jeszcze mocniej, ochraniając jej resztki.
2. Sanktuarium Matki Boskiej Pocieszenia w Pasierbcu.
Nowoczesny, masywny kościół zbudowany w latach 1973-80 według projektu inż. arch. Zbigniewa Zjawienia z Krakowa. Usytuowany jest na jednym z pasierbieckich wzniesień i góruje nad okolicą. Dwie nawy, tworzą jakby dwa namioty, układając się w literę M – znak, że to Sanktuarium Maryjne. W głównej nawie znajduje się Ołtarz zaprojektowany przez krakowskiego artystę prof. Wincentego Kućmę, a wykonany przed uroczystościami koronacyjnymi w roku 1993.
W centralnej swej części mieści Cudowny Obraz ujęty w tryptyk, na którego otwartych skrzydłach wyeksponowane są wota, natomiast na stronie zewnętrznej wykonane z metalu, błyszcza sceny z życia Maryi. Tłem dla tego centralnego akcentu jest ogromna płaskorzeźba na ścianie, przedstawiająca wyłaniające się z bieli, spoza obłoków i słonecznych promieni anioły. Dwa z nich podtrzymują Maryjny tryptyk, dwa unoszą złota koronę wieńczącą łaskami słynący Wizerunek. Dwa pozłacane anioły w prezbiterium wskazują Maryję każdemu, kto wchodzi do świątyni. Zaczerpniętym z obrazu motywem aniołów w interesujący i bardzo udany sposób połączył artysta stary Obraz z nowoczesną oprawa ołtarzową.
Projekt Droga Krzyżowej wg Wincentego Kućmy oceniany jest jako ewenement w skali ogólnopolskiej. Ścieżki rozciągają się na długości ponad pół kilometra. Wzdłuż trasy stoją figury ogromnych rozmiarów. Na szczycie góry znajduje się Golgota. Postacie nadnaturalnej wielkości wykonane są z brązu, a w poszczególne stacje wpisani polscy bohaterowie – Jan Paweł II, ks. J. Popiełuszko, kardynał S. Wyszyński i inni. Wśród postaci znalazła się również Stanisława Leszczyńska, więźniarka niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.
3. Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej.
Świątynia została wybudowana w latach 1910[2] -1918 jako wotum na 100 rocznicę Konstytucji 3-go Maja. 3 maja 1991, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja, papież Jan Paweł II podniósł kościół w Limanowej do rangi bazyliki mniejszej. W centralnej części ołtarza głównego znajduje się rzeźba matki Boskiej Bolesnej, wykonana z drewna lipowego, pochodząca z XIV w. 11 września 1966r. w ramach obchodów milenijnych pieta została ukoronowana przez metropolitę krakowskiego Karola Wojtyłę.
4. Kościół Matki Boskiej Bolesnej w Nowym Saczu-Zawadzie.
Zbudowany w latach 1957-61. Aranżację wnętrza wykonali prof. Witold Popławski i prof. Bronisław Chromy. W ołtarzu głównym – nietypowa Pieta projektu Bronisława Chromego – Matka Boska stojąca pod krzyżem, który tworzą ramiona Chrystusa ( odlew z tombaku i brązu).
Po obydwu stronach nawy głównej poczet świętych polskich w hołdzie dla Piety tworzą: święci i błogosławieni Maksymilian Kolbe, Wojciech-bp, Szymon z Lipnicy, Jadwiga Wawelska, Brat Albert, Stanisław-bp, Andrzej Bobola, Andrzej Świerad, Kinga i Kazimierz. Figury wysokości 2,8 m projektował Bronisław Chromy.
Pod chórem w bocznej kaplicy kopia XVI w. Obrazu Matki Boskiej Pocieszenia wykonana została w 1962r. przez artystę
malarza Czesława Lenczowskiego.
Na plebani byliśmy goszczeni z wielka serdecznością obiadem przez Proboszcza ks. Antoniego.
5. Nowy Sącz.
Bazylika św. Małgorzaty.
Kościół pochodzi z przełomu XII/XIV wieku. Budynek kościoła posiada elementy gotyckie i barokowe. W jego skład wchodzi fasada barokowa z dwiema wieżami, nawa główna poprzedzona kruchtą łącząca wieże, po jej bokach kaplice.
Najstarszym malowidłem jest fragmentaryczna (odkryta w roku 1970) gotycka polichromia z 1360r. na południowej ścianie prezbiterium, przedstawiająca sceny męczeństwa i ukrzyżowania.
W ołtarzu głównym znajduje się obraz z kręgu Veraicon – wizerunek Przemienienia pańskiego, pochodzenia wołoskiego, datowany na XV wiek, przeniesiony tu w 1785r.
Kościół św. Ducha i klasztor OO Jezuitów.
W ołtarzu głównym, neogotyckim z 1891r. widnieje jeden z najpiękniejszych maryjnych obrazów Polsce przedstawiający Matkę Boska Pocieszenia, malowany temperą na lipowej desce w 1569r. przez nieznanego malarza szkoły sadeckiej lub krakowskiej.
Zamek Królewski.
Budowla wzniesiona przez króla Kazimierza Wielkiego w latach 1350-1360 na skarpie w obrębie fortyfikacji miejskich Nowego Sącza, w widłach dwóch rzek: Dunajca i Kamienicy. W przeszłości zamek posiadał dwie baszty narożne, wieżę, budynek mieszkalny i przedzamcze. Do dzisiaj zachowały się resztki murów obwodowych oraz zrekonstruowana Baszta Kowalska . Obecnie na terenie ruin zamku znajduje się park miejski.
opracowała Barbara Wojdyło