BRACCIANO RZYM WATYKAN VITERBO
WĘDRUJĄC PO LACJUM
WATYKAN i RZYM
Wtorek 2 lipca 2013
Boże spojrzyj miłościwie na sługę Twego Papieża Franciszka, któregoś uczynił Następcą św. Piotra w naszych czasach. Daj mu, prosimy, słowem i przykładem pociągać wszystkich do Chrystusa, Zbawiciela wszystkich ludzi, aby z powierzonym mu ludem doszedł do żywota wiecznego.
Dzień 5 : Msza w BAZYLICE św. Piotra, Kopuła, S.Maria Maggiore, S.Maria de Cosmedin, S. Sabina, Circus Maximus i Brama św. Pawła
Pielgrzymujący do Rzymu stawiają sobie za cel przede wszystkim odwiedzenie grobu św. Piotra w poświęconej mu świątyni w Watykanie. Bazylika św. Piotra stoi w miejscu, w którym w I wieku cesarz Kaligula rozpoczął budowę cyrku. Wg tradycji właśnie tam około 67 roku ukrzyżowano św. Piotra. Około 324 roku cesarz Konstantyn Wielki wybudował nad grobem apostoła 5-nawową bazylikę. Przetrwała ona 1000 lat, nie pełniła jednak takiej funkcji, jaką ma dziś Bazylika św. Piotra. Przed niewolą awiniońską papieże rezydowali bowiem na Lateranie. Dopiero po niewoli awiniońskiej papieże przenoszą się do Bazyliki na Watykanie. Do tej nowej już Bazyliki św. Piotra zdążamy we wtorek, by niedaleko grobu św. Piotra w Kaplicy św. Józefa sprawować Eucharystię w 5 dniu naszej pielgrzymki. Moim ministrantem jest Chińczyk pochodzący z Pekinu. Wraz z nami we Mszy św. o godzinie 10.00 uczestniczy sporo osób, co najlepiej było widać przy rozdawaniu Komunii św. Bazylika św. Piotra to drugi co do wielkości kościół na świecie /większa jest tylko Bazylika MB Królowej Pokoju w Jamasukro w Wybrzeżu Kości Słoniowej./ Długość z przedsionkiem wynosi 211,5 m, wysokość nawy 23 m, wysokość kopuły 119 m. Podstawę kopuły o średnicy 42 m wzniósł Michał Anioł, a dokończyli ją jego następcy. Wewnątrz bazyliki znajduje się 11 kapli i 45 ołtarzy. Wychodzimy z Bazyliki i wyjeżdżamy na KOPUŁĘ. Z latarni kopuły, na wysokości 123 metrów rozpościera się robiąca na widzu ogromne wrażenie panorama miasta i okolicy.
O 12.40 ruszamy do Bazyliki S.Maria Maggiore zwanej też Bazyliką MB Śnieżnej. Z jej powstaniem związana jest legenda, wg której nocą z 4 na 5 sierpnia 352 roku bogaty patrycjusz Giovanni oraz papież Liberiusz mieli ten sam niezwykły sen. Ukazała im się Madonna i poleciła, by zbudowano kościół w miejscu, w którym tej nocy spadnie śnieg. Na pamiątkę tego wydarzenia co roku przez mały otwór w suficie nad prezbiterium świątyni sypie się płatki róż. Bazylika jest 3-nawową budowlą na planie krzyża łacińskiego i ma najwyższą z romańskich dzwonnic Rzymu /75 m/. W krypcie pod głównym ołtarzem znajdują się relikwie betlejemskiego żłóbka, umieszczone w relikwiarzu w kształcie kołyski. Do 1870 roku właśnie w tej świątyni papieże odprawiali pasterkę. Tu też znajduje się słynny Obraz MB Patronki Ludu Rzymskiego. To właśnie do tej świątyni udał się nowy papież Franciszek z kwiatami, by modlić się za wstawiennictwem MB o BB dla swego pontyfikatu. Udajemy się do CIRCUS MAXIMUS. Wybudowany, jak głosi tradycja, przez króla Tarkwiniusza Pysznego, w miejscu legendarnego porwania Sabinek, przeznaczony na wyścigi powozów konnych /film BEN HUR/. Największa z budowli widowiskowych świata. Mógł pomieścić 300.000 widzów. Wymiary imponujące: długość 600 m a szerokość 200 m. Następnie udajemy się do S.Maria de Cosmedin . Piękna kampanila z lekkimi arkadkami i wnętrze typowe dla kościołów wczesnochrześcijańskich. W portyku są wmurowane tzw. USTA PRAWDY /BOCCA della VERITA/, starożytny rzygacz w formie monstrualnej głowy; jak głosi legenda, jeśli kłamca włoży rękę w otwór, zęby potwora się zacisną! Przechodzimy na Awentyn do Bazyliki św. Sabiny. To jeden z najstarszych kościołów w Rzymie /V w./ i pierwszy kościół stacyjny. Tu jest pierwsze przedstawienie Ukrzyżowania Chrystusa a poprzez małe okienko wychodzące na wirydarz konwentu widoczne jest drzewko pomarańczowe – potomek pierwszej w Italii pomarańczy posadzonej jeszcze przez samego św. Dominika. Z Awentynu rozciąga się wspaniała panorama Rzymu. Próbujemy pomarańcze ale są bardzo kwaśne. Ostatnim punktem programu dnia dzisiejszego jest PORTA SAN PAOLO, BRAMA ŚW. PAWŁA. To brama miejska w murach aureliańskich wychodząca na Ostię. Cały plac z murem miejskim, bramą i Piramidą Cestiusza to widok, który się pamięta. Piramida mieści grób zmarłego w 12 r. przed Chr. rzymskiego pretora i trybuna ludowego, Gaiusa Caestiusa, wywierając spore wrażenie swoją 27-metrową wysokością. Ze stacji metra Piramide wracamy do Bracciano.
Ks.W. Kolorz