CZERMNA ADRSZPASKIE SKALNE MIASTO BROUMOW
WĘDRUJĄC PO SKALNYCH MIASTACH
Poniedziałek - Wtorek 8-9.07. 2013
CZERMNA i ADRSZPASKIE SKALNE MIASTO
PONIEDZIAŁEK 8 LIPCA 2013
Po Mszy św. odprawionej w kościele Matki Kościoła NJW przy ul. Gawronów 20 wyjeżdżamy w kierunku Kudowy. Jedziemy najpierw autostradą, potem przez Kędzierzyn, Głogówek, Nysę i Kłodzko. Pierwszym naszym celem jest
Kaplica Czaszek w Czermnej. Czermna to obecnie dzielnica Kudowy Zdroju. To obok Rzymu i Kutnej Hory jedno z nielicznych miejsc w Europie. Kupujemy po 5 zł bilety wstępu i wchodzimy do środka. Naszą przewodniczką jest siostra zakonna. Mówi, że ściany kaplicy wypełnia trzy tysiące czaszek, sufit dekorują piszczele, a potem otwiera właz i mówi, że podziemiach spoczywa jeszcze 21 tysięcy czaszek. To pozostałość wojen religijnych i pomorów XVII i XVIII wieku. Po krótkiej modlitwie wyjeżdżamy w kierunku Skalnego Miasta.
Skalnych Miast w Czechach jest kilka. Swoje nazwy biorą najczęściej od miejscowości będących punktami wypadowymi do ich zwiedzania. W północno-wschodnich Czechach, między grzbietami Karkonoszy i Gór Orlickich, leżą Skały Adrszpaskie – unikalne skalne miasto, które wabiło podróżników już od XVIII wieku. Miejsce, do którego się udajemy to jeden z największych piaskowcowych masywów Europy. Wytyczono tam wiele tras turystycznych. Wśród znaczących postaci historycznych, którzy byli w Skalnym Mieście są: królowa pruska Luiza, król polski i elektor saski Fryderyk August, cesarz Józef II, cesarz austriacki Karol I, hrabia Szpork z Kuksu, Jan Wolfgang Goethe i wielu innych.
Kupujemy bilety za 70 Kcs i wybieramy SZLAK nr 1”: SZLAK OKRĘŻNY W SKAŁACH ADRSZPASKICH. Początek trasy jest bardzo przyjemny i bardzo łatwy. Dochodzimy do wielkiego wodospadu i prosimy Karkonosza, żeby dał nam wody. Po chwili stało się. Ci co są pierwszy raz są pod wrażeniem. Kupujemy bilety za 50 Kcs na przeprawę łodziami po jeziorze. Wchodzimy po stopniach wysoko w górę i schodzimy w dół nad jezioro. Trochę trzeba odstać w kolejce i wreszcie jest nasza łódź. Przed wejściem do łodzi czytamy jeszcze napis: JESZCZE SIĘ MOŻESZ WRÓCIĆ i drugi WCZORAJ BYŁO TRZECH TOPIELCÓW. Wielką atrakcją przejazdu jest dowcipne opowiadanie przewoźnika. Rejs łodzią był naprawdę romantyczny. Po wyjściu z łodzi wracamy do naszego szlaku okrężnego. Tutaj przed nami nieoczekiwanie otwiera się widok na najwyższą wieżę Skał Adrszpaskich - Kochanków. Jej wysokość wynosi bez mała 100 metrów. Z punktu widokowego Na Kochanków schodzimy po schodach do Rzerzichowego Potoku i podziwiamy Małe Organy. Następnie podchodzimy do miejsca widokowego Wielka Panorama. Wspinamy się po następnych schodach między Starostą i Starościną i przechodzimy przez wąską Mysią Dziurę. Jeszcze raz podziwiamy Dzban i udajemy się do wyjścia. Bardzo się wszystkim podobało, choć nie wszyscy przeszli cała trasę. Teraz smaczny i zasłużony obiad i udajemy się do Broumowa.
BROUMOW to małe miasto, w którym znajduje się całkiem ładna starówka. Zaczynamy jednak od najcenniejszego zabytku Broumowa, którym jest drewniany kościółek cmentarny z XV wieku. Jest to najstarszy tego typu obiekt w Czechach. Świątynia przykryta jest dwuspadzistym gontowym dachem, który w dolnej części tworzy podcienia. Potem udajemy się rynek z renesansowymi kamieniczkami i ratuszem oraz dużym zespołem klasztornym benedyktynów. Założony w 1322 roku w XVIII wieku został gruntownie przebudowany w stylu barokowym przez Dientzenhofera. W 1950 roku władze komunistyczne przekształciły klasztor w więzienie dla księży i zakonników. Na koniec kawa i smaczne lody w miejscowej cukierni i wracamy do domu. Po drodze zatrzymujemy się w Nysie i podziwiamy to piękne miasta o zachodzie słońca.
Dzięki Ci Boże za tę piękną pielgrzymkę i te cuda przyrody, których nam było doświadczyć.
Ks. Władysław Kolorz