Pielgrzymka Czechy i Słowacja
Pielgrzymka Czechy - Słowacja
Trzyniec, Jablonków, Żylina, Rajeckie Teplice
18.III. 2013
Pielgrzymkę zaczynamy Mszą Św. o godz. 7-tej. w kościele MB Jutrzenki Wolności przy ul Gawronów 20. Tam czeka na nas p. Mariusz – kierowca busa, którym najczęściej pielgrzymujemy. Jedziemy w kierunku przejścia granicznego w Lesznem Górnej, a następnie w kierunku Trzyńca.
Trzyniec– miasto na wschodzie Czech, w kraju morawsko-śląskim, w powiecie Frydek-Mistek, w obrębie Zagłębia Ostrawsko-Karwińskiego, na obszarze historycznego Śląska Cieszyńskiego, nad rzeką Olzą, w kotlinie rozdzielającej Beskid Śląski i Beskid Śląsko-Morawski. Liczy 40 000 mieszkańców. W mieście znajduje się istniejąca od I poł. XIX wieku huta, obecnie największa w całych Czechach. Jest to także ważny ośrodek mniejszości polskiej, stanowiącej 17% ludności miasta. Przez Trzyniec przebiega jeden z dwóch głównych korytarzy transportowych (drogowo-kolejowy) łączących Czechy ze Słowacją, w tym linia kolejowa - dawna Kolej Koszycko-Bogumińska.
Po podziale Śląska Cieszyńskiego w 1920 r. Trzyniec znalazł się w granicach Czechosłowacji, chociaż 69% mieszkańców stanowiła ludność polskojęzyczna. (potem liczba ta szybko zaczęła się zmniejszać). 1 stycznia 1931 r. miejscowość otrzymała prawa miejskie. W październiku 1938 r. na skutek aneksji Zaolzia Trzyniec został włączony w skład Polski, jednak już rok później ponownie zmienił przynależność państwową, stając się częścią III Rzeszy.
Jablunkov, to miasto historyczne z nowoczesnym budownictwem. Posiada 7 000 mieszkańców. Pierwsza wzmianka o Jabłonkowie pochodzi z roku 1435. Położenie Jabłonkowa na szlaku handlowym zapewniło mu rozwój rzemiosła, przede wszystkim sukiennictwa, płóciennictwa i garnacarstwa, które w XVIII wieku były głównym źródłem środków do życia jego mieszkańców. Odbywały się tu regularne targi. Z drugiej jednak strony częste wojny, epidemie dżumy i cholery, przeprawy wojsk hamowały jego rozwój. Do XIX wieku dominowała w mieście stylowa drewniana zabudowa, jednak częste pożary, szczególnie w roku 1890, sprawiły, że mieszczanie jabłnkowscy zaczęli budować domy murowane z charakterystycznymi parterowymi sklepieniami.
W środku rynku znajduje się barokowa fontanna z posągiem Matki Boskiej Niepokalanej (Immaculata) z roku 1655. W pobliżu kościoła pw. Bożego Ciała znajduje się obiekt starego klasztoru, który dziś służy jako sala wystawowa i koncertowa. Nowy klasztor elżbietanek ze szpitalem i kościołem św. Józefa pochodzi z roku 1932. Cmentarz jabłonkowski jest czynny od roku 1800. W roku 1994 pierwotny dom mieszczański przebudowano na klasztor franciszkanów.
Miasto Jabłonków leży w dolinie Olzy i otoczone jest lesistymi wierzchołkami Beskidów. Po stronie wschodniej jest to Beskid Śląski, tworzący granicę z Polską, ciągnący się od Czantorii (994m) przez Wielki Stożek (978m) i Baginiec. Masyw górski przecina głęboka dolina Olzy. Po stronie południowej pasmo górskie ciągnie się przez masyw Girowej (840m) i opada do Przełęczy Jabłonkowskiej. Następnie przez Wielki Połom (1067m) nawiązuje do Beskidu Sląsko-Morawskiego. Na zachód od Jabłonkowa ciągnie się długa dolina rzeki Łomnej.
Jabłonków jest dziś prężnym ośrodkiem mniejszości polskiej w Czechach – 24,5% posiada obywatelstwo polskie. Jest też znanym ośrodkiem kultury górali beskidzkich.
Żylina, gdzie stwierdzono ślady osadnictwa już z późnej epoki kamienia, z epoki brązu i żelaza (kultury halsztackiej). Od V wieku n.e. datuje się osadnictwo słowiańskie. W IX wieku na terenie dzisiejszego miasta znajdowała się już osada, w której stał romański kościół. Pierwsza wzmianka o osadzie Selinan pochodzi z 1208, Zwiedzamy romański kościół pw. św. Stefana, przebudowany w XVI i XVIII wieku, z pozostałościami XVI-wiecznych fresków oraz gotycki farny kościół pw. Świętej Trójcy, z około 1400, obwarowany w 1540, potem kilkakrotnie przebudowywany; przy kościele wolno stojąca renesansowa dzwonnica z 1530, wewnątrz świątyni obrazy J. B. Klemensa,
cdn
Opracował Joachim Zając