Pierściec, Skoczów, Ustroń i Wisła
SKARBY ŚLĄSKIEJ ZIEMI
Piątek 29.11. 2013
PIERŚCIEC, SKOCZÓW, USTROŃ i WISŁA
PIĄTĘK 29 LISTOPADA 2013
Po Mszy św. odprawionej w kościele Matki Kościoła NJW przy ul. Gawronów 20 wyjeżdżamy w kierunku Żor. Jedziemy najpierw do Mikołowa, potem przez Skoczów. Pierwszym naszym celem jest
PIERŚCIEC – Udajemy się do SANKTUARIUM ŚW. MIKOŁAJA. Jest ono unikatowym w Polsce Sanktuarium słynącym już od 400 lat nadzwyczajnymi łaskami za wstawiennictwem św. Biskupa Myry. Nazwa Pierściec oznacza grudkę urodzajnej ziemi. W 1888 roku stary kościół rozebrano i postawiono murowany konsekrowany przez biskupa cieszyńskiego Franciszka Śniegonia. Ze starego kościoła pozostała figura św. Mikołaja, która obecnie znajduje się w prezbiterium. Przez cały rok przychodzą tu pielgrzymi prosząc o zdrowie dla dzieci, szczęśliwe rozwiązania, uzdrowienie z chorób, a nawet o łaskę dobrej śmierci. Po sanktuarium oprowadza nas wikary ks. Waldemar, pochodzący z Tarnowa. Całujemy relikwie św. Mikołaja, które 50 lat temu, w 1963 roku przywiózł z Bari we Włoszech ks. Kardynał Bolesław Kominek. Wchodzimy też po schodach do figury. Niektórzy pocierają o figurę św. Mikołaja specjalne chusteczki, by wyprosić łaskę uzdrowienia. Plecy figury są „wypolerowane” przez tych, którzy przychodzą prosić św. Mikołaja o wstawiennictwo i ratunek w połączeniu z modlitwą i wiarą. Po chwili osobistej modlitwy i zakupie pamiątek udajemy się do Skoczowa.
SKOCZÓW. Miasto rozciąga się malowniczo po obu stronach Wisły. Parkujemy koło kościoła pw. Św.Św. Apostołów Piotra i Pawła. Tu w Skoczowie 20 grudnia 1576 roku przyszedł na świat w rodzinie Sarkandrów – Jan, późniejszy nasz święty, który przelał swoją krew za wiarę. Na rynku w Skoczowie idziem,y do MUZEUM PARAFIALNEGO IM. ŚW. JANA SARKANDRA. Wita nas serdecznie bardzo miła pani Łucja. Muzeum mieści się w kamienicy przylegającej do skoczowskiego ratusza, vgdzie urodził się Jan Sarkander. Kult św. Jana Sarkandra zaczął rozprzestrzeniać się na Śląsku i Morawach począwszy od daty jego męczeńskiej śmierci w 1620 roku. Schodzimy po schodach do pięknej kaplicy, w której odmawiamy modlitwę w ciągu dnia. Potem zwiedzamy stałą ekspozycję, w której podziwiamy XVII-wieczny konfesjonał, tabernakulum oraz płaskorzeźbę z 1936 roku dłuta Jana Wałacha. Składamy życzenia pani Łucji z okazji urodzin i zbliżających się imienin. Skromny posiłek na rynku i ze Skoczowa przejeżdżamy do Ustronia.
USTROŃ . Znany kurort i uzdrowisko. Parkujemy przy kościele św. Klemensa. Parafia św. Klemensa w Ustroniu należy do dekanatu Wisła w diecezji bielsko-żywieckiej. Liczy 5000 katolików. Kościół od lat związany z Ruchem Światło-Życie. Tu przyjeżdżał nawet sam Ks. Prof. Franciszek Blachn icki – dziś kandydat na ołtarze. We wnętrzu kościoła zwraca naszą uwagę dobrze podświetlony obraz św. Klemensa papieża i męczennika. Tu odmawiamy koronkę do Miłosierdzia Bożego i jedziemy do Wisły.
Relaks w Parku Wodnym Tropicana i powrót do Katowic. W drodze powrotnej zatrzymujemy się jeszcze na rybkę w Delfinie.
Dzięki Ci Boże za szczęśliwy powrót, za tę piękną pielgrzymkę i te wspaniałe miejsca, które udało nam się odwiedzić.
Ks. Władysław Kolorz