SIEDEM KOŚCIOŁÓW
APOKALIPSY, KAPADOCJA
9 – 22 kwietnia 2013
DZIEŃ I-V – WTOREK, ŚRODA, CZWARTEK, PIĄTEK i SOBOTA
9-12 KWIETNIA 2013
OD BRZĘCZKOWIC
PRZEZ SMYRYNĘ DO DIDYMY
Organizatorem pielgrzymki ŚLADAMI SIEDMIU KOŚCIOŁÓW APOKALIPSY ŚW. JANA i DO KAPADOCJI był Ks. Prob. Bernard HALEMBA z parafii MB Bolesnej w Brzęczkowicach. Po Mszy św. W kościele parafialnym w Brzęczkowicach przejeżdżamy przez Słowację, Węgry do Serbii, gdzie zatrzymujemy się na tranzytowy nocleg. Grupa bardzo miła, 24 osoby, w tym 2 księży oraz doświadczona pilotka pani Anna Porwich z Poznania. Siedem Kościołów Apokalipsy /Siedem Kościołów Azji/ to siedem głównych zborów wczesnochrześcijańskich zloklizowanych w Azji Mniejszej. Zostały one wymienione w ostatniej księdze Nowego Testamentu, Apokalikpsie. W widzeniu Jan widzi siedem świeczników i siedem gwiazd. Sam Jezus udziela Janowi następującego wyjaśnienia: „Napisz więc to, co widziałeś, i to, co jest, i to, co potem musi się stać. Co do tajemnicy siedmiu gwiazd, które ujrzałeś w mojej prawej ręce, i co do siedmiu złotych świeczników: siedem gwiazd – to są Aniołowie siedmiu Kościołów, a siedem świeczników – to jest siedem Kościołów.” Chciałbym tu wyraźnie zaznaczyć, że „Kościół” nie oznacza tu budynku, lecz wspólnotę chrześcijańską, zamieszkującą każde z miast. Przed nami więc EFEZ, SMYRNA, PERGAMON, TIATYRA, SARDES, FILADELFIA i LAODYCEA.
Po noclegu i śniadaniu w Serbii wyjeżdżamy w kierunku granicy z Turcją. Odprawa paszportowa poszła dobrze, gorzej było z odprawą celną. Po kontroli całego autokaru ruszamy jednak dalej. Dalsza podróż przez terytorium Turcji prowadzi nas do Galibolu, gdzie udajemy się na drugi nocleg w Hotelu GALLIPOLI nad słynną cieśniną Dardanele.
Następny dzień, czwartek 11 kwietnia po śniadaniu zaczynamy od przeprawy promowej przez Cieśninę Dardanele. Witamy się z Azją i udajemy się do TROI – mitycznego Ilionu rozsławionego przez HOMERA w ILIADZIE. Po przybyciu na miejsce niemiła niespodzianka: REPLIKA KONIA TROJAŃSKIEGO W REMONCIE! Przez wieki uważano, że sławiona przez Homera Troja była jedynie imaginacją autora Iliady. W 1871 roku jednak legendarne miasto zostało odkopane na wzgórzu Hisarlik przez niemieckiego archeologa amatora Henryka Schiemanna. Zwiedzanie Troi to była swoista podróż do przeszłości. Nic dziwnego, że Troja znalazła się na liście zabytków UNESCO. Niektóre fasady domów, czy posągi znajdują się w niewiarygodnie dobrym stanie dając wyobrażenie o życiu Trojan. Miasto otaczały mury obronne, których pokaźne resztki przetrwały do dziś. Podziwiamy sanktuarium aTENY, zbudowane w klasycystycznym stylu doryckim. Na terenie wykopalisk stoi pomnik konia trojańskiego, dzięki któremu podczas legendarnej wojny trojańskiej Grecy zdobyli miasto. Niestety nam nie udało się wejść do środka, ponieważ koń był w remoncie.
Z Troi udajemy się do pierwszego miasta siedmiu Kościołów Apokalipsy PERGAMNONU. Pergamon był stolicą potężnego kiedyś królestwa Attalidów Mizji. LIST DO KOŚCIOŁA W PERGAMONIE: Aniołowi Kościoła w Pergamonie napisz: To mówi Ten, który ma miecz obosieczny, ostry. Wiem gdzie mieszkasz: tam gdzie jest tron szatana, a trzymasz się mego imienia i wiary mojej się nie zaparłeś, nawet we dni Antypasa, wiernego świadka mojego, który został zabity u was, tam gdzie mieszka szatan. Ale mam nieco przeciw tobie, bo masz tam takich, co się trzymają nauki Balaama, który pouczył Balaka, jak podsunąć synom Izraela sposobność do grzechu przez spożycie ofiar składanych bożkom i uprawianie rozpusty. Tak i ty masz tych, co się trzymają podobnie nauki nikolaitów! Nawróć się zatem! Jeśli zaś nie – przyjdę do ciebie niebawem i będę z nimi walczył mieczem moich ust. Kto ma uszy, niechaj posłyszy, co mówi Duch do Kościołów. Zwycięzcy dam manny ukrytej i dam mu biały kamyk, a na kamyku wypisane imię nowe, którego nikt nie zna oprócz tego, kto je otrzymuje” /Ap 2,12-17/. Zatrzymujemy się najpierw w tzw. Czerwonej Bazylice /tur. Kizil Avlu/ wzniesionej w II wieku n.e. jako świątynia egipskich bóstw Serapisa, Harkopratesa i Izydy, a w czasach Bizancjum przekształcona w chrześcijańską bazylikę, wewnątrz której mieści się kościół św. Jana. Następnie kolejką wyjeżdżamy na górujący nad współczesnym miastem akropol. Widok imponujący! Dziś Pergamon nazywa się BERGAMA i należy do prowincji Izmir. Miasto przeżywało okres największej świetności w czasach między śmiercią Aleksandra III Wielkiego a opanowaniem Azji Mniejszej przez Rzymian. Tam znajdowała się sławna w całym starożytnym świecie biblioteka, w której zgromadzono około 200 tysięcy zwojów. Miasto kojarzy się jednak przede wszystkim ze słynnym ołtarzem ku czci Zeusa z II wieku. Obecnie ten piękny marmurowy ołtarz można zobaczyć w Berlinie w Pergamonmuseum. Pergamon znany jest także ze świątyni Asklepiosa. To znany w całym starożytnym świecie ośrodek leczniczy. Pobyt w Pergamonie wywarł na pielgrzymach ogromne wrażenie. Prawdopodobnie w Pergamonie przebywał też św. Paweł podczas swojej 3 podróży, tu także poniósł śmierć męczeńską biskup Polikarp wraz z 11 chrześcijanami.
W następnym dniu w piątek 12 kwietnia udajemy się do Smyrny /dziś IZMIR/. To kolejny z siedmiu Kościołów Apokalipsy.
LIST DO KOŚCIOŁA W SMYRNIE: „Aniołowi Kościoła w Smyrnie napisz: To mówi Pierwszy i Ostatni, który był martwy a ożył: Znam twój ucisk i ubóstwo – ale ty jesteś bogaty – i znam obelgę wyrządzoną przez tych, co samych siebie zowią Żydami, a nie są nimi, lecz synagogą szatana. Przestań się lękać tego, co będziesz cierpiał. Oto diabeł ma niektórych spośród was wtrącić do więzienia, abyście próbie zostali poddani, a znosić będziecie ucisk przez dziesięć dni. Bądź wierny aż do śmierci a dam ci wieniec życia. Kto ma uszy, niechaj posłyszy, co mówi Duch do Kościołów. Zwycięzcy śmierć druga na pewno nie wyrządzi szkody.” /Ap 2,8-11/. Udajemy się na mszę św. do kościoła św. Polikarpa w Smyrnie. Nie jest łatwo się dostać do wnętrza. Kościół jest obwarowany. Wnętrze wspaniałe! Po Mszy św. zwiedzamy miasto, trzecie pod względem wielkości miasto w Turcji, a drugi po Stambule port tego kraju. Początki Izmiru /Smyrny/ sięgają trzech tysięcy lat przed Chr., kiedy był to obok Troi – najbardziej kulturalnie rozwinięty region zachodniej Anatolii. Nie udało nam się wyjechać NA PUNKT WIDKOWY /ponoć wspaniały/ ze względu na wielkość naszego autokaru ale nawiedziliśmy MUZEUM ARCHEOLOGICZNE i ETNOGRAFICZNE. Mnie najbardziej zainteresowały kamienne płyty z inskrypcjami chrześcijańskimi. Na nocleg udajemy się do Hotelu TEMPLE BEACH w DIDIM, znanego kurortu Riwiery Egejskiej z ładnymi piaszczystymi plażami. Była to niegdyś miejscowość zamieszkała głównie przez kapłanki i kapłanów słynnej w całym starożytnym świecie Świątyni Apollina, z drugą co do ważności po delfickiej wyrocznią, której wspaniałe ruiny i dziś zrobiły na nas wrażenie. Po trudach pięciu dni naszej pielgrzymi kolejny szósty dzień, sobotę 13 kwietnia 2013 roku, mamy jako dzień odpoczynku, z czego skwapliwie korzystamy. Potem w niedzielę 14 kwietnia udamy się do Efezu.
Ks. Władysław Kolorz