SRI LANKA czyli CEJLON
WĘDRUJĄC PO AZJI
SRI LANKA czyli CEJLON
Środa-Czwartek 6-7 listopada 2013
AYUBOWAN – OBYŚ ŻYŁ DŁUGO
Boże, który w sposób godny podziwu zakreślasz obowiązki Aniołom i ludziom, spraw miłościwie, abyśmy wsparci wstawiennictwem św. Michała Archanioła mogli żyć pobożnie i osiągnąć szczęście wieczne.
Dzień 1 : wylot z Warszawy i przylot do Kolombo
Wyjazd na Sri Lankę zorganizowało BP RAINBOW TOURS. Na ten daleki wyjazd zebrała się spora grupa z Polski. Cały samolot, słynny Dreamliner. Wyjeżdżamy z Katowic w 5 osób ok. 12.00 w środę 6 listopada Podróż przebiega spokojnie. Przed Warszawą spożywamy obiad a w Warszawie na lotnisku dołączamy do wszystkich wyjeżdżających. O 20.00 odlatujemy samolotem LOT’u słynnym DREAMLINEREM – ok. 250 pasażerów z polską załogą pod dowództwem kapitana Tadeusza Wrony. BOEING 787 DREAMLINER to średniego rozmiaru szerokokadłubowy samolot pasażerski dalekiego zasięgu. Służbę rozpoczął 26.X. 2011 roku. LOT ma 5 takich samolotów po 252 miejsc. Pierwszy dotarł do Polski 15. XI. 2012 roku. Rozpiętość skrzydeł od 52-60 metrów. Prędkość przelotu ok. 913 km/h. Przewozi od 210-330 pasażerów w zależności od konfiguracji miejsc siedzących. Z założenia ma być oszczędniejszy jeśli chodzi o zużycie paliwa. Jest to pierwszy na świecie samolot pasażerski, w którym kadłub i skrzydła wykonano niemal w całości z materiałów kompozytowych. Z Warszawy do Kolombo jest niecałe 8000 km. Lot będzie trwał 8 godzin i 35 minut. Radość lotu z kapitanem Tadeuszem Wroną pasażerowie wyrazili gromkimi oklaskami. Od początku nowy samolot miał problem z usterkami więc odmawiam „Pod Twoją obronę uciekamy się Święta Boża Rodzicielko…” i startujemy życząc sobie szczęśliwego lotu…
Dzień 2 : Kolombo i Nogombo
Marco Polo nazwał Sri Lankę najpiękniejszą wyspą na świecie. Sri Lanka to państwo w Azji Południowej, na wyspie Cejlon /pod taką nazwą znane do 1972 roku/. Sri Lanka znajduje się w obszarze klimatu zwrotnikowego monsunowego oraz równikowego wilgotnego na południu. Średnia roczna temperatura wynosi 28-31st. C. Powierzchnia kraju 5 razy mniejsza od Polski i wynosi 65 610 km2. Ludność ok. 20 mln. Oficjalną stolicą kraju jest Sri Dżajawardana Kotte, ale większość instytucji znajduje się w Kolombo
O 9.14 miejscowego czasu lądujemy w Kolombo( +4,5 godziny) - i udajemy się z lotniska do hotelu. Na lotnisku miejscowi robią zdjęcia. Pierwszy raz taki samolot przyleciał na Sri Lankę. Po odebraniu naszych bagaży – bez problemów i reklamacji przechodzimy przez kontrolę paszportową i celną i zostajemy przydzieleni do autobusu nr 1. Nasza grupa liczy 38 osób + 4 osoby załogi. Pilotem jest pani Paulina K. Z lotniska udajemy się do hotelu w Nogombo. Po 40 minutach jazdy docieramy do hotelu. Czas wolny na odpoczynek, potem dla chętnych Msza św. i wyjazd na zwiedzanie Kolombo. Kolombo było oficjalną stolicą Sri Lanki do 29 kwietnia 1982 roku. Obecnie to nadal największe miasto kraku ok. 700 tys. mieszkańców, a z przedmieściami ok. 3 mln. Do dziś jest stolicą biznesową a także siedzibą przedstawicielstw dyplomatycznych i wielu urzędów państwowych. Od V wieku znajdował się tutaj port handlowy, potem była to osada arabska. W 1505 roku przybyli tu Portugalczycy Ok. 1650 roku osadę przejęli Holendrzy. W 1815 roku miasto zostało ustanowione stolicą Cejlonu. W 1982 roku oficjalna stolica została przeniesiona do Sri Dż. Kotte. Zatrzymujemy się przy kościele z okresu panowania Holendrów WOLVENDAAL KERK, przy Wolfendahl Street. Budowę kościoła rozpoczęto w 1749 roku. Na zewnątrz świątynia wygląda prosto, lecz wewnątrz dominuje architektura porządku doryckiego. Są też świątynie katolickie: katedra św. Łucji i kościół św. Antoniego. My zatrzymujemy się dłużej przy najbardziej niezwykłym obiekcie religijnym ŚWIĄTYNI BUDDYJSKIEJ SEEMA MALAKA. Jej małe budynki są rozmieszczone na 3 platformach, odbijających się w lustrze jeziora Beira. Świątynia ta została zaprojektowana przez najwybitniejszego XX-wiecznego architekta Sri Lanki, Geoffreya Bawę. Świątynia ta kontrastuje z hałaśliwym miastem, nad którym wznoszą się wieżowce, bliźniacze biurowce handlowe oraz główna siedziba Cejlońskiego Banku. W Kolombo są też świątynie hinduistyczne i muzułmańskie. Docieramy do słynnego GRAND ORIENTAL HOTEL, stojącego naprzeciw wejścia do portu. Dawniej wszyscy podróżni przybywający na wyspę pierwsze swoje kroki kierowali do tego hotelu. W 1914 roku Bella Woolf pisała: „Mówi się, że jeśli wystarczająco długo posiedzimy w holu w Grand Oriental, spotkamy wszystkich, którzy są warci poznania.” Nam też się bardzo podoba. Pijemy kawę w niezwykle nastrojowym miejscu.Do hotelu wracamy ok. 19.00 potem obiadokolacja i czas wolny. Niektórzy idą na miasto, inni korzystają z bezpłatnego internetu a inni poszli spać.
Dziękujemy Ci Boże, ze przybyliśmy do kraju, gdzie od 6-16 % obywateli przyznaje się do wiary chrześcijańskiej i gdzie są także inne wielkie religie świata. Dziękujemy Ci także za zdrowie i ten czas, który nam dajesz na poznanie tej niezwykłej wyspy i odpoczynek.
Ks. Władysław Kolorz