BESID ŚLĄSKI SKOCZÓW GÓRKI WIELKIE BRENNA
BESKID ŚLĄSKI: SKOCZÓW GÓRKI WIELKIE BRENNA
SZLAKIEM KOŚCIOŁÓW JUBILEUSZOWYCH; DIECEZJA BIELSKO-ŻYWIECKA
ŚRODA 7.V.2025
8.00 – Msza i wyjazd z ul. Gawronów 20
SKOCZÓW – KOŚCIÓŁ ŚW. AP. PIOTRA I PAWŁA Obecny kościół parafialny w Skoczowie jest piątą świątynią – poprzednie cztery zostały strawione przez nawiedzające miasto pożary, kolejno w latach: 1470, 1531, 1713 i 1756. Świątynia została zbudowana w 1762 r.Trójnawowy, halowo-emporowy, o trzech przęsłach, z nawą główną szerszą i wyższą od prezbiterium. Przy korpusie od zachodu występująca ryzalitem kwadratowa wieża z kruchtą w przyziemiu. Pod kościołem znajdują się zasypane krypty. Wewnątrz kościoła zwracają na siebie uwagę: rokokowa ambona z 1842 r., obraz Matki Boskiej Skoczowskiej (Matki Boskiej z Dzieciątkiem) z 1737 r. w bocznym ołtarzu św. Józefa (dar książęcego leśniczego i radnego miejskiego dla świątyni; obraz został uszkodzony w październiku 2014 r. przez nieznanych sprawców), jak również organy zbudowane w 1892 r. przez firmę „Bracia Rieger” z Karniowa. W kościele wiele miejsca poświęcono urodzonemu w tym mieście św. Janowi Sarkandrowi: przedstawiająca go drewniana figura, ołtarz boczny pod jego wezwaniem, sceny z jego życia namalowane na sklepieniu w 1972 r. przez prof. Czarneckiego z Katowic, zaś na wieży wisi dzwon „Sarkander”.
GÓRKI WIELKIE MUZEUM ZOFII KOSSAK-SZCZUCKIEJ – muzeum położone w Górkach Wielkich, stanowiące oddział Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie. W placówce prezentowane są zbiory biograficzne związane z osobą powieściopisarki polskiej, Zofii Kossak-Szatkowskiej primo voto Szczuckiej.
Muzeum mieści się w tzw. domku ogrodnika położonym na terenie zespołu dworskiego z XVIII wieku, będącego przedwojenną własnością Kossaków. Pisarka mieszkała w nim w latach 1957-1968[1]. Muzeum powstało w 1970 roku, kiedy to mąż zmarłej dwa lata wcześniej pisarki, mjr Zygmunt Szatkowski zaczął udostępniać dom zwiedzającym. Początkowo udostępniane były wyłącznie jadalnia i gabinet. W styczniu 1973 roku dom Szatkowskich stał się częścią cieszyńskiego Muzeum a Zygmuntowi Szatkowskiemu powierzono funkcję kustosza placówki. W 2002 roku ekspozycję rozszerzono o pomieszczenia kuchni i sypialni.
W 1993 roku w muzeum miała miejsce kradzież - utracono obrazy autorstwa Wojciecha i Juliusza Kossaków. Większości skradzionych dzieł nadal nie udało się odnaleźć. W muzeum - oprócz przedmiotów związanych z życiem i twórczością pisarki (w tym m.in. zdjęcia, rodzinne pamiątki, rękopisy i maszynopisy oraz medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata), znajdują się liczne obrazy, autorstwa m.in. Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz Czesława Kuryatto.
BRENNA OŚRODEK Spotkań i Formacji Archidiecezji Katowickiej im. św. Jadwigi Śląskiej ul. Leśników 38 43-438 Brenna Miejsce modlitwy, duchowej odnowy, osobistego rozwoju, wewnętrznego wyciszenia z dala od zgiełku codzienności w przepięknej scenerii Beskidu Śląskiego. WIECZERNIK, TABOR i BETANIA – Obiad w Wieczerniku
Koszt 100 zł (+ pieniądze do Muzeum i na obiad dla chętnych ). Powrót na Gawronów 20 w Katowicach w godzinach wieczornych.