SKARBY POLSKIEJ ZIEMI - PERŁY ŁODZI BRAK WOLNYCH MIEJSC
WTOREK 9. 05. 23 PABIANICE ŁASK ZDUŃSKA WOLA
8.00 – Msza i wyjazd z ul. Gawronów 20
Wyjazd autokarem w kierunku Łodzi. PABIANICE – miasto w województwie łódzkim, siedziba powiatu pabianickiego. Drugie co do liczby mieszkańców miasto aglomeracji łódzkiej. Pabianice należą do Związku Miast Polskich.Patronem miasta jest św. Maksymilian Maria Kolbe. Kościół parafialny pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Różańcowej w Pabianicach – rzymskokatolicka świątynia wzniesiona w pabianickiej dzielnicy Nowe Miasto. Posługę duszpasterską pełnią księża ze Zgromadzenia Misjonarzy św. Wincentego a Paulo. Budynek z cegły, w stylu neogotyckim, zbudowany został na planie krzyża łacińskiego. Zarówno wysokość, jak i długość kościoła, wynoszą tyle samo - 49,8 m. Obie wieże mają po 67 m wysokości, dzięki czemu jest to (nie licząc kominów fabrycznych) najwyższy obiekt w Pabianicach. Sanktuarium Świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Pabianicach – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w archidiecezji łódzkiej w dekanacie pabianickim. Erygowana 6 lipca 1981 r. przez biskupa Józefa Rozwadowskiego. Liczy około 17 700 mieszkańców. Kościół parafialny św. Maksymiliana mieści się przy ulicy Jana Pawła II 46. Kamień węgielny pod budowę kościoła poświęcił papież Jan Paweł II 13 maja 1981 r. tuż przed zamachem na jego życie. Świątynia stała się wotum dziękczynnym za ocalenie życia papieża. Dwupoziomowy kościół w stylu modernistycznym zaprojektowali architekci Mirosław Rybak, Andrzej Pietkiewicz, Janusz Frey i Wacław Sawicki. Budynek ma konstrukcję szkieletową, murowo-żelbetową. Prace budowlane trwały od września 1982 r. do września 1994 r. Akt erekcyjny został wmurowany 31 maja 1992 r. Poświęcenia świątyni dokonał abp Władysław Ziółek 2 maja 1993 r. 14 sierpnia 1993 r. z Niepokalanowa uroczyście sprowadzono relikwie św. Maksymiliana. Konsekracja kościoła miała miejsce 25 września 1994 r. (w roku 100-lecia urodzin św. Maksymiliana). Uroczystość odbyła się pod przewodnictwem prymasa Polski kard. Józefa Glempa, z udziałem prezydenta RP Lecha Wałęsy, Episkopatu, duchowieństwa, premiera, marszałków Sejmu i Senatu RP, rektorów wyższych uczelni i licznych dostojnych gości z zagranicy i kraju, ocalonego przez o. Maksymiliana Franciszka Gajowniczka oraz tysięcy wiernych. 30 grudnia 2001 r. Metropolita łódzki abp Władysław Ziółek podniósł świątynię do rangi Sanktuarium świętego Maksymiliana Marii Kolbego, a tym samym jej proboszcza mianował kustoszem. M. Kolbe mieszkał w Pabianicach od 3 – 13 roku życia. Wnętrze: złocone tabernakulum w kształcie słońca, (poświęcone przez Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Łodzi 13 czerwca 1987 r.); obraz św. Maksymiliana w ołtarzu głównym, który w dniu beatyfikacji o. Maksymiliana znajdował się w glorii Berniniego w bazylice św. Piotra, przekazany kościołowi przez o.o. franciszkanów z Niepokalanowa; Przed kościołem: pomnik Jana Pawła II, Honorowego Obywatela Pabianic, odsłonięty 7 października 2001 r., jako dar społeczeństwa Pabianic Ojcu Świętemu; Obiad w restauracji Garnuszek.
Kolegiata Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła w Łasku – zabytkowy kościół z 1525 roku, późnogotycki, przebudowany po pożarze w 1749 r. Bogate wnętrze, obrazy, portrety, rzeźby, głównie XVI i XVIII wiek. W prawej kaplicy z początku XVIII wieku renesansowa alabastrowa płaskorzeźba Matki Bożej Łaskiej prawdopodobnie z końca XV wieku, dzieło przypisywane włoskiemu mistrzowi Andrei della Robbia. Siedziba Łaskiej Kapituły Kolegiackiej. 24 IX 2005 – Arcybiskup Władysław Ziółek Metropolita Łódzki powołuje Sanktuarium Matki Bożej Łaskiej i ustanawia dla niego kustosza oraz 10 – osobową Kapitułę Kolegiaty Łaskiej. 25 IX 2005 – Koronacja Wizerunku Matki Bożej Łaskiej.
Zduńska Wola – Jest członkiem Związku Miast Polskich. Prawa miejskie otrzymała w 1825, jednak historia osadnictwa na terenach Zduńskiej Woli sięga XIV wieku. Od XIX wieku miasto rozwijało się jako ośrodek przemysłu włókienniczego, a w dwudziestoleciu międzywojennym – jako węzeł kolejowy będący częścią magistrali węglowej. Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zduńskiej Woli – rzymskokatolicka parafia w Zduńskiej Woli, należąca do diecezji włocławskiej i dekanatu zduńskowolskiego. Powołana w 1767 roku. Obsługiwana przez księży diecezjalnych. Świątynia wybudowana w miejscu modrzewiowego kościoła z roku 1782. Nowy kościół wzniesiono w latach 1872–1891 dzięki staraniom księdza proboszcza Ignacego Kolbego w stylu eklektycznym. Jest to budowla trzynawowa z wieżą. Na szczególną uwagę zasługuje marmurowy ołtarz główny z XVII wieku sprowadzony z katedry włocławskiej podczas urzędowania księdza proboszcza Franciszka Kapałczyńskiego oraz barokowy krucyfiks. 18 stycznia 1894 w świątyni został ochrzczony Maksymilian Kolbe. Od 11 stycznia 2004 roku kościół nosi tytuł Sanktuarium Urodzin i Chrztu Świętego Maksymiliana Kolbego. Od 11 stycznia 2009 roku świątynia nosi godność bazyliki mniejszej. Nocleg w Domu Pielgrzyma w Zduńskiej Woli. Pokoje 2-osbowe z łazienkami.
ŚRODA 10. 05. 23 ŁÓDŻ
MSZA ŚW. W BAZYLICE W ZDUŃSKIEJ WOLI. Śniadanie. Przejazd do Łodzi. Zwiedzanie miasta.
PAŁAC IZRAELA POZNAŃSKIEGO - Muzeum Miasta Łodzi, w dawnym pałacu łódzkiego fabrykanta Izraela Poznańskiego przy ul. Ogrodowej. Ta rezydencja jest wizytówką Łodzi i świadectwem jej znaczenia w XIX wieku. Wystrój sal pałacu ma charakter neostylowy, charakterystyczny dla sztuki przełomu XIX i XX wieku, przy jednoczesnym zastosowaniu elementów dekoracji secesyjnej. Pałacowe wnętrza są elementami ekspozycji muzealnych, które przedstawiają życie znaczących dla miasta osób, dzieła sztuki i przedmioty użytkowe. Wystawy ukazują historię i kulturę Łodzi oraz jej wybitnych mieszkańców, związanych z muzyką, literaturą, teatrem i plastyką. Panteon Wielkich Łodzian: Marek Edelman – Gabinet Marka Edelmana; Jan Karski – Gabinet prof. Jana Karskiego; Artur Rubinstein – Galeria Muzyki Artura Rubinsteina; Julian Tuwim – Gabinet Juliana Tuwima.
KOŚCIÓŁ ŚW. JÓZEFA OBLUBIEŃCA 1765-1768 (przeniesiony w 1888 r.) ul. Ogrodowa 22. Drewniany.
MANUFAKTURA – centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe, otwarte 17 maja 2006 roku w Łodzi, na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego. Architekturę obiektu łączącą historię i nowoczesność zaprojektowała firma Virgile&Stone z Londynu współpracująca z biurem architektonicznym z Lyonu – Sud Architectes. Pierwotnym architektem kompleksu budynków fabrycznych był od 1872 roku Hilary Majewski. Na terenie Manufaktury odrestaurowano w sumie 90000 m² obiektów z cegły, stworzono m.in. ponad 3-hektarowy rynek, wybudowano parkingi na 3500 samochodów, posadzono 600 drzewek w wieku 5 lat. Cała inwestycja pochłonęła ok. 200 mln euro. W Manufakturze poza sklepami znajdują się m.in.: Centrum rozrywki i rekreacji w tym kino Cinema City z 15 salami, w tym jedna 4DX, kręgielnia, sztuczna ściana wspinaczkowa (10,5 m wysokości, 28 stanowisk z linami, ponad 50 tras wspinaczki o różnym stopniu trudności), fitness klub, bilard, arkada gier. Kompleks kulturalny (oddział Muzeum Sztuki, Centrum Rozrywki Bajkowy Labirynt, Muzeum Historii Miasta Łodzi, Muzeum Fabryki, Experymentarium – Centrum Nauki). Kompleks ok. 60 restauracji i kawiarni. W Manufakturze znajduje się ok. 260 sklepów (w tym 2 hipermarkety), część usługowa która zajmuje 12000 m² powierzchni biurowych, w tym bank. W skład kompleksu wchodzi również czterogwiazdkowy hotel andel’s z 200 pokojami. W centrum Manufaktury znajduje się 3,5-hektarowy rynek. Organizowane są na nim koncerty, zawody sportowe i różnorodne imprezy. Latem część terenu zajmuje piaszczysta plaża a zimą lodowisko. Na odcinku 300 m zbudowana została na nim najdłuższa w Europie fontanna, zaprojektowana przez hiszpańską firmę GHESA, której woda jest wieczorem podświetlana i sprawia wrażenie, jakby tańczyła w rytm puszczanej z głośników muzyki. Klientów po terenie Manufaktury wożą dwa trambusy, pokonujące w tempie piechura trasę liczącą ok. 300 m (21 listopada 2006 trambusy zaczęły kursować z placu Wolności do wejścia do Manufaktury – od strony ul. Drewnowskiej).
ULICA PIOTRKOWSKA – reprezentacyjna ulica Łodzi, jedna z najdłuższych ulic handlowych w Europie licząca ok. 4,2 km, biegnąca południkowo w linii prostej, pomiędzy pl. Wolności a pl. Niepodległości. Ulica ta stanowiła od samego początku oś centralną, wokół której rozbudowywało się miasto, a jej rozwój spontanicznie nadał obecny kształt jego centrum. Początkowo ulica stanowiła głównie trakt komunikacyjny, jednak z czasem zamieniła się w „wizytówkę miasta”, centrum rozrywki i handlu, gdzie koncentrowało się całe życie rozrastającej się aglomeracji przemysłowej.
Pasaż Róży To niezwykłe miejsce, którego ściany zostały pokryte kawałkami pociętych luster – dzieło Joanny Rajkowskiej. Różnokształtne odłamki szkła wtopione w budynki podwórka, stworzyły miejsce wręcz surrealistyczne, z ogromną ilością światła.
Pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci, czyli imienna nawierzchnia pokrywająca fragment ul. Piotrkowskiej; prawdopodobnie jest to jedyny tego typu pomnik na świecie, zawierający obecnie 13454 imienne kostki. Od 1 czerwca 2009 roku na ulicy Piotrkowskiej znajdują się zdroje uliczne, czyli seria obiektów małej architektury, powstała dzięki inicjatywie Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi w ramach projektu „Fontanny dla Łodzi”. Zdroje, w formie granitowych kolumn z rzeźbami dzieci i ryb, dostarczają wody pitnej przechodniom. Ich twórcami są łódzcy rzeźbiarze: Magdalena Walczak i Marcin Mielczarek, autorstwa których jest także Pomnik Misia Uszatka, znajdujący się przy ulicy Piotrkowskiej 87.
GALERIA WIELKICH ŁODZIAN. Od 1999 ul. Piotrkowska jest dekorowana wykonywanymi w brązie rzeźbami plenerowymi stojącymi na jej chodnikach, upamiętniającymi sławne osoby związane z Łodzią, które tworzą tzw. Galerię Wielkich Łodzian.
ALEJA GWIAZD. Na ul. Piotrkowskiej między ul. 6 Sierpnia a pasażem Rubinsteina znajduje się Aleja Gwiazd. Pomysłodawcą alei, na wzór hollywoodzki, w 1996 roku był Jan Machulski. Pierwsza mosiężna gwiazda – dla aktora Andrzeja Seweryna – została wmurowana dwa lata później. Po stronie parzystej (wschodniej) są gwiazdy reżyserów, po stronie nieparzystej znajdują się płaskorzeźby aktorów.
CZWARTEK 11. 05. 23 ŁÓDŻ i PIOTRKÓW TRYBUNALSKI
Śniadanie. Przejazd do Łodzi. Zwiedzanie miasta.
9.00 MSZA ŚW. W ŁODZI ŁAGIEWNIKACH W SANKTUARIUM ŚW. ANTONIEGO PADEWSKIEGO i BŁ RAFAŁA CHYLIŃSKIEGO Po Mszy zwiedzanie Sanktuarium, Klasztoru Franciszkanów, Seminarium Duchownego. Kapliczki św. Antoniego oraz św. Rocha i św. Sebastiana (XVII/XVIII w.)
Cmentarz żydowski w Łodzi – Bracka 40 cmentarz w Łodzi założony w 1892 roku, największa w Polsce pod względem powierzchni nekropolia żydowska (42 ha, ponad 230 tys. pochowanych, w tym ok. 45 tys. stanowią mogiły zmarłych i zamordowanych w okresie funkcjonowania Ghetto Litzmannstadt). Mauzoleum Poznańskiego do dziś uznawane jest za największy grobowiec żydowski na świecie nazywany jest ostatnim pałacem Poznańskiego.
Bazylika archikatedralna św. Stanisława Kostki w Łodzi – rzymskokatolicki kościół parafialny wybudowany w latach 1901–1912, znajdujący się przy ulicy Piotrkowskiej 265 w Łodzi. Budynek kościoła wybudowano w latach 1901–1912[2] z nieotynkowanej jasnożółtej cegły (w tzw. stylu Rohbau). 10 grudnia 1920 kościół św. Stanisława Kostki został podniesiony przez papieża Benedykta XV do rangi katedry a 15 października 1922 katedra została konsekrowana przez biskupa Wincentego Tymienieckiego. W 1941 r. świątynia została ograbiona przez okupanta, zamieniona na magazyn wojskowy, a w jej krypcie urządzono hodowlę pieczarek. Trójnawowa bazylika wzorowana jest na niemieckiej Ulmer Münster. Archikatedra łódzka jest najwyższym budynkiem Łodzi (ma 104,5 m wysokości) i jednym z najwyższych kościołów w Polsce.
Kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Piotrkowie Trybunalskim – Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej. Barokowy kościół ojców bernardynów usytuowany przy ulicy Słowackiego 2 w Piotrkowie Trybunalskim. Czas wolny na obiad. Powrót do Katowic w godzinach wieczornych
Cena podstawowa 540 pln obejmuje: przejazdy klimatyzowanym autokarem lub przy mniejszej grupie minibusem, zakwaterowanie w pokojach 2-osobowych z łazienkami w Domu Pielgrzyma, 2 śniadania, opiekę duszpasterza pielgrzymów. Cena podstawowa nie obejmuje: biletów wstępów do zwiedzanych obiektów, napiwków, dodatkowych posiłków (obiadów, kolacji) innych wydatków własnych o Mszy św.